Hlavní informace

Arbitráž ve věci zabavených vkladů na Kypru

arbitraz-ve-veci-zabavenych-vkladu-na-kypru

České firmy, kterým byly v roce 2013 zabaveny vklady v kyperských bankách, mohou své prostředky získat zpět. Britská organizace GLE London koordinuje hromadnou mezinárodní arbitráž vůči Kypru a sdružuje poškozené deponenty. České firmy ji mohou kontaktovat prostřednictvím JIC, které s Brity spolupracuje v rámci sítě Enterprise Europe Network. K arbitráži je možné se připojit do 15. prosince. Případu se ujalo mezinárodní konsorcium čtyř advokátních kanceláří.

Předmětem sporu bude žalování státu Kypr za nelegální zabavení bankovních vkladů firmám i jednotlivcům v Laiki Bank a Bank of Cyprus. Žaloba bude postavena na skutečnosti, že se střadateli nebylo zacházeno rovným způsobem, protože celý proces likvidace bank byl netransparentní. Zabaveny byly vklady jen ve dvou bankách a nebyly zabaveny všechny, některé byly z konfiskace vyňaty. To je v rozporu s mezinárodními smlouvami, v nichž Kypr garantoval rovné a spravedlivé zacházení s investory.

K arbitráži se mohou připojit domácí firmy, a to prostřednictvím JIC, které s GLE London spolupracuje v síti Enterprise Europe Network. „Podmínkou pro připojení k této hromadné žalobě je, že firma musí být vlastněna českým občanem a mít bankovní účet na Kypru buď v Laiki Bank, nebo v Bank of Cyprus," uvedla Hana Hajnová, koordinátorka pro síť EEN při JIC.

Poškození se mohou obrátit na JIC, konkrétně právě na Hanu Hajnovou ( Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. ).

Více informací najdete v oficiální tiskové zprávě JIC.