Hlavní informace

Českou hlavou 2015 se stal Martin Hilský

ceskou-hlavou-2015-se-stal-martin-hilsky

Překladatel Shakespearova díla Martin Hilský získal na počátku prosince roku 2015 národní cenu vlády Česká hlava 2015. Jedná se o neprestižnější ocenění za vědu a výzkum, kterého mohou vědci v naší zemi dosáhnout. Udělováno je pod záštitou stejnojmenné společnosti Česká hlava a rovněž Úřadu vlády České republiky.

Ačkoli v počáteční fázi akce bylo laureátů několik desítek, hustým sítem odborné poroty propadlo do finálového výběru pouze pět z nich. Oficiální představení vítězné pětice proběhlo dne 1.12. na tiskové konferenci v Praze. Nejvyšší vědecké vyznamenání v ČR – Národní cenu vlády Česká hlava za rok 2015 – získal přední znalec, překladatel a popularizátor Shakespearova díla - profesor Martin Hilský.

Ocenění byla předána rovněž 1.12. na galavečeru v Kongresovém centru Praha za přítomnosti premiéra Bohuslava Sobotky a vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka, který na adresu letošního vítěze uvedl následující: „Profesor Hilský je širší veřejnosti známý také díky tomu, že umí zasvěceně a atraktivně popularizovat Shakespearovo dílo a dobu. Na příští rok navíc připadá výročí 400 let od úmrtí Williama Shakespeara, a v tomto kontextu je ocenění celoživotního úsilí Martina Hilského ještě zesíleno".

Zbylou čtveřici vítězů najdete v přehledu na stránkách společnosti Česká hlava, kompletní článek o akci potom na stránkách Úřadu vlády ČR.