Hlavní informace

Oživme Prameny – Když inovace potřebují minulost

ozivme-prameny-kdyz-inovace-potrebuji-minulost

Nová technologická řešení, chytré mobilní aplikace, revoluční systémy pro řízení projektů či netradiční metody podnikání. To vše lze zastřešit obecným pojmem inovace. Skupina studentů pod vedením Jana Lebla, zároveň zastupitele obce Prameny v Karlovarském kraji, však svým veřejně prospěšným projektem propůjčuje slovu „inovace" úplně nový smysl.

V rámci projektu Oživme Prameny plánují organizátoři obnovit struktury jedné z malých sudetských obcí, která v důsledku odsunu německy mluvícího obyvatelstva, vojenských cvičení československé armády a několika neúspěšných podnikatelských záměrů téměř zanikla. Za tímto účelem se ve dnech 12.-21.8.2016 chystá mezioborový festival, na němž přislíbili účast umělci a kreativní lidé z řad studentů architektury, krajinné architektury či etnologie, a jehož náplní bude společná práce na projektech, které mají Pramenům navrátit infrastrukturu, kulturu a život jako takový.

Spolupracovat bude i veřejnost

Festival je unikátní především svým komplexním přístupem k veřejnému prostoru, k jehož oživení má dojít jak po stránce odborné, tak i po té kulturní či sociální. Zapojí se totiž i místní obyvatelé, kteří účastníkům vytvoří příjemné zázemí a poskytnou jim rovněž cennou zpětnou vazbu k zamýšleným změnám tváře obce.

prameny

Iniciativa Oživme Prameny tedy nepřistupuje inovativně pouze k jednotlivostem, nýbrž si klade za cíl inovovat celou obec jako takovou, pozitivně ovlivnit život tamních obyvatel a v neposlední řadě též vzbudit zájem o kultivaci veřejného prostoru i v ostatních končinách České republiky. Za vším stojí vize, že pokrokové myšlenky se ve zpátečnickém prostředí urodit nemohou.

Buďte i Vy pramenem inovací!

Sympatický projekt studentů a jejich „inovaci zdola" můžete podpořit příspěvkem v kampani HitHit, případně festival přímo v obci navštívit, ať už jako návštěvník, či přímo jako účastník. Podrobný program, registrační formulář a další užitečné informace naleznete na oficiálním webu Oživme Prameny.