Hlavní informace

Seznamte se: CESNET

seznamte-se-cesnet

Nadstandardní vysokorychlostní přístup do Internetu, bezpečné prostředí pro ukládání dat či náročné výpočty, podporu spolupráce, správu identit a celou řadu dalších pokročilých služeb. To vše nabízí národní e-infrastruktura CESNET, kterou provozuje stejnojmenné sdružení.

Pod pojmem e-infrastruktura se skrývá komplexní sada informatických nástrojů použitelných pro řešení problémů z celé řady oborů. Použitelnost jejích služeb se neomezuje na přírodní vědy, jako je matematika, fyzika, chemie či informatika, ale zahrnuje i vědy humanitní a umění. S pokračující digitalizací dalších a dalších materiálů a rostoucím významem komunikačních technologií lze v současnosti jen stěží najít obor, kterému by neměla co nabídnout.

V případě e-infrastruktury CESNET se jedná o komplexní národní IT infrastrukturu určenou pro potřeby české vědy, výzkumu, vývoje a vzdělávání využívanou tuzemskými vysokými školami, ústavy Akademie věd České republiky, řadou vědeckých a výzkumných institucí, ale i nemocnicemi, knihovnami či středními školami.

cesnet

Kdo si najde cestu do CESNETu?

E-infrastruktura je dostupná nejen samotným členům sdružení, tedy tuzemským veřejným vysokým školám a pracovištím Akademie věd ČR, ale i dalším zájemcům, nejčastěji výzkumným organizacím rozličného zaměření: z oblasti přírodních věd, matematiky, fyziky, chemie, informatiky, ale i humanitních oborů. Vyhoví-li tyto subjekty přístupovým požadavkům, dokáže CESNET vyhovět jejich specifickým potřebám.

Hezký článek o CESNETu, který přibližuje též základní funkcionality infrastrukury, si můžete přečíst na webu AVObloguje! :)