Hlavní informace

Blog

pavel-belobradek-sebemrskacstvi-je-metla-ceske-vedy

Pavel Bělobrádek: Sebemrskačství je metla české vědy

Místopředseda vlády pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek v nejčerstvějším rozhovoru pro Lidové noviny shrnul situaci na českém výzkumném poli, poukázal na jeho bolavá místa, ale zároveň vyzdvihl projekty, které mají potenciál dostat Českou republiku zpět na vědecké výsluní. Celý rozhovor, jenž byl uveřejněn pátého dubna ve výtisku LN vám nyní přinášíme. Inspirace je základem úspěchu.

Číst dál...

etoureurope-elektricka-auta-jedou-evropou

eTourEurope: elektrická auta jedou Evropou

eTourEurope – 9 Capitals – 9 Days – je populární mezinárodní akce, která v praxi demonstruje výkonnost a spolehlivost elektromobilů v rámci dlouhých cest. Upozorňuje rovněž na potřebu vytvářet u komunikací odpovídající dobíjecí infrastrukturu, která umožní redukovat ekologickou stopu společnosti. Účastníci závodu navštíví za 9 dní (od 9. do 18. června 2017) celkem 9 evropských hlavních měst a ujedou celkem přes 3.600 km (v průměru tedy pokoří 400 km denně).

Číst dál...

muzeme-samoridici-auta-povazovat-z-soucasnost

Samořídicí auta současností?

Automobilka Tesla Motors, kterou založil známý vizionář Elon Musk, usilovně pracuje na vývoji aut, která budou zcela nezávislá na lidském faktoru - tedy novém fenoménu takzvaných samořiditelných aut. V čem bude možné tyto vozy odlišit od standardních aut brázdících naše ulice? Tesla Motors v nedávné publikaci popsala veškeré funkcionality a výhody "aut řízenýnch bez lidí".

Číst dál...

kontroly-prekompenzace-jak-melou-vetrne-mlyny

Kontroly překompenzace: Jak vám melou větrné mlýny?

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR aktuálně činí kroky ke zpřísnění kontroly poskytované podpory pro výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů (OZE) v České republice. Konkrétně navrhlo a rozeslalo do připomínkového řízení návrh mechanismu, jímž bude kontrolovat, zda nedochází k překompenzaci této podpory. Povinnost kontroly pro vládu, respektive MPO, vyplývá z notifikačního rozhodnutí Evropské komise, které na jednu stranu sice konstatuje, že podpora OZE v ČR vyhovuje evropským pravidlům pro veřejnou podporu, avšak na straně druhé ukládá vládě povinnost vytvořit a aplikovat kontrolní mechanismus pro prevenci překompenzace.

Číst dál...