Hlavní informace

Samořídicí auta současností?

muzeme-samoridici-auta-povazovat-z-soucasnost

Automobilka Tesla Motors, kterou založil známý vizionář Elon Musk, usilovně pracuje na vývoji aut, která budou zcela nezávislá na lidském faktoru - tedy novém fenoménu takzvaných samořiditelných aut. V čem bude možné tyto vozy odlišit od standardních aut brázdících naše ulice? Tesla Motors v nedávné publikaci popsala veškeré funkcionality a výhody "aut řízenýnch bez lidí".

Tesla se pyšní zejména tím, že veškeré modely aut, které automobilka produkuje, v sobě obsahují hardware, jenž dokáže řídit bezpečněji, než jakýkoli řidič z masa a kostí. Na čem však je toto tvrzení založeno?

Základem jsou senzory

Pro auta od Tesly neexistuje nic jako mrtvý úhel. Celkem osm kamer umožňuje sledovat celý rádius 360°, a to až do vzdálenosti 250 metrů. Tento komfort je navíc doplněn dvanácti ultrasonickými senzory, které mají na starosti detekci blízkých objektů, a to až na vzdálenost 500 metrů. V nepříznivém počasí (mlha, prudký déšť apod.) ocení uživatelé zejména přední radar, který sbírá a zpracovává data o dění na vozovce před autem, a dokáže tak vyhodnotit nejhladší průběh jízdy.

Aby bylo možné všechna tato data zpracovat, upgradovala Tesla dosavadní palubní počítače tak, aby zajišťovaly čtyřicetinásobný výkon oproti předchozí generaci. Jen ony totiž zvládnou zpracovávat data na více úrovních, a pokrýt tak veškerá potenciální neezpečí, která během jízdy budou předmětnému automobilu hrozit. 

Přizpůsobte jízdu stavu vozovky...

Tuto poučku uživatelé v budoucnu nebudou muset řešit zejména díky upgradovanému systému Autopilot, jenž je zabudován ve všech nově produkovaných autech Tesla. Tento systém dokáže přizpůsobit rychlost jízdy aktuálním dopravním podmínkám a časovým potřebám uživatele, a nadto svede automaticky hlídat dálniční sjezdy a parkovat v okolí cílové destinace. Autopilot je dále testován a probíhá jeho vylepšování tak, aby zajišťoval komplexní a zejména bezpečný požitek z jízdy, to vše za současného dodržení účinných dopravních pravidel.

Vše, co tedy bude k užívání aut od Tesly třeba, bude nasednout do vozu a sdělit, jaký je cíl cesty. Pokud tak neučiníte, automobil stáhne data z vašeho kalendáře a pojede automaticky tam, kde byste dle svého harmonogramu měli být. Cestu samozřejmě naplánuje tak, aby byla co nejkomfortnější a nejrychlejší. Po výstupu se vůz jednoduše přepne do parkovacího módu a zaparkuje na nejbližším volném místě. Nemusíte se bát, že budete muset auto poté složitě hledat. Pomocí mobilní aplikace ho jednoduše přivoláte přímo k sobě.

Hudba přítomnosti

Jak se tedy zdá, samořídicí auta nemusí díky automobilce Tesla Motors být pouze hudbou vzdálené budoucnosti, jak si většina z nás může dnes myslet. Vzpomeňte si na tento článek, až se před vás na dálnici zařadí auto bez řidiče, pouze s relaxujícími pasažéry na zadních sedadlech.

Více o chystaném konceptu se dozvíte na stránkách Tesla Motors.