Hlavní informace

eTourEurope: elektrická auta jedou Evropou

etoureurope-elektricka-auta-jedou-evropou

eTourEurope – 9 Capitals – 9 Days – je populární mezinárodní akce, která v praxi demonstruje výkonnost a spolehlivost elektromobilů v rámci dlouhých cest. Upozorňuje rovněž na potřebu vytvářet u komunikací odpovídající dobíjecí infrastrukturu, která umožní redukovat ekologickou stopu společnosti. Účastníci závodu navštíví za 9 dní (od 9. do 18. června 2017) celkem 9 evropských hlavních měst a ujedou celkem přes 3.600 km (v průměru tedy pokoří 400 km denně).

Součástí závodu budou též předváděcí show na stanovených checkpointech. Návštěvníci, politici a zástupci médií si v rámci tzv. eMOBIL eventů budou moci zdarma vyzkoušet jízdu v elektromobilech a dozvědět se více o tom, jak vozy fungují. Pořadatelé zároveň vyzývají lokální majitele elektromobilů, aby se pomocí webového formuláře zaregistrovali a přijeli akci ve svém voze navštívit. Celkem předpokládají účast 55.000 návštěvníků a až 1.000 elektromobilů. Kolik českých SPZ bude nakonec na trati vidět?

Nešlo by to bez nabíječek

V posledních měsících dochází podél dálnic ve Francii, Belgii, České republice, Slovensku a Rakousku k systematické instalaci nabíjecích zařízení pro elektromobily. V budoucnu se přidá ještě Německo a Maďarsko. Tato opatření pozitivně napomáhají rozvoji elektromobility a využít je budou moci rovněž i účastníci eTourEurope, kteří myšlenku jejich zavádění podporují. 

 

etour2

 

Mezinárodní účast

Současně je k závodu registrováno 15 týmů z 5 evropských zemí, a to včetně České republiky a Slovenska. Velkým tahákem bude především rakouská Tesla Model S, která je limuzínou mezi elektromobily. Vítězem závodu se stane tým, který celou trať projede v nejkratším čase, do něhož se započítá i doba nabíjení. Cestu si týmy určují zcela samy, a to včetně hledání nejbližších nabíjecích stanic.

1,000 EVs in Motion!

Pořadatelé závodu si kladou za cíl dostat elektromobily z garáží a showroomů do ulic. Všichni majitelé elektrovozů jsou proto zvání na jeden z celkem 16 meeting pointů, kde si s ostatními účastníky budou moci vyměnit informace a zkušenosti. Připraven je ovšem i další program včetně hromadných jízd či krátkých časovek. Český meeting point se letos nachází v Kutné Hoře, kam startovní pole dorazí 15.6.2017. V Bratislavě se zelená auta poté představí o den později.

Kompletní informace najdete na oficiálních stránkách akce, případně na jejím Facebooku.