Máte dotaz?

Pište na info@ceskainovace.cz

Chcete být součástí sítí a sdílení?

Pište na team@ceskainovace.cz

Just now

Kulatý stůl TC AV ČR: Ve vesmírných technologiích je prostor i pro české firmy a investice

Technologické centrum AV ČR uspořádalo dne 5. května kulatý stůl s Rickem Tumlinsonem, jedním z největších současných vizionářů v dobývání vesmíru. Se zástupci pozvaných firem z oblasti vesmírného výzkumu a technologií a státní správy diskutoval o podnikání v kosmických technologiích, nových příležitostech a možnosti spolupráce českých a amerických firem.

kulaty-stul-tc-av-cr-ve-vesmirnych-technologiich-je-prostor-i-pro-ceske-firmy-a-investice

Technologické centrum AV ČR uspořádalo dne 5. května kulatý stůl s Rickem Tumlinsonem, jedním z největších současných vizionářů v dobývání vesmíru. Se zástupci pozvaných firem z oblasti vesmírného výzkumu a technologií a státní správy diskutoval o podnikání v kosmických technologiích, nových příležitostech a možnosti spolupráce českých a amerických firem.

Akce se uskutečnila den před největším setkáním inovátorů - Festivalem Česká inovace ČINFEST, která Ricka Tumlinsona na festival přivezla jako jednoho z významných festivalových řečníků.

Vesmír může být nejvýznamnějším prostorem pro novodobý byznys a současně pro vytváření nových hodnot. A české firmy a vědci určitě mají šanci být u toho. Mohou navázat na to, co je již vymyšleno a vyzkoumáno a využít technologie, které tady již jsou. Bavíme se o širokých možnostech vývoje technologií, o výrobě, ale i softwaru. My se snažíme nejen vesmír poznat, ale sklízet z něho to, co nám přinese užitek pro lidstvo, a to nejen zde na Zemi." podotkl Rick Tumlinson ve více jak hodinové diskusi.

Rick Tumlinson je spoluzakladatelem řady firem v oblasti vesmírného výzkumu a technologií, má velký podíl na formulování pravidel pro komercializaci kosmického průmyslu tzv. NewSpace industry a byl např. u založení Mezinárodní vesmírné univerzity (International Space University). Jeho rejstřík aktivit je velmi bohatý, v současné době se ve firmě Deep Space Industries (DSI), kterou založil v roce 2013 v Silicon Valley, věnuje vývoji sond pro průzkum vesmíru a technologií pro budoucí těžbu nerostů na asteroidech. Do společnosti DSI investuje i česká firma Metatron Global, a.s., která byla jedním z partnerů kulatého stolu.

Technologické centrum AV ČR (TC) je od října 2015 vedle svých stěžejních aktivit v oblasti mezinárodního výzkumu, vývoje a inovací také organizací zajišťující služby technologického transferu pro Evropskou kosmickou agenturu, tzv. ESA TT Broker (European Space Agency-ESA) v České republice, a to s celostátní působností. Cílem aktivit „brokera" je vyhledávat český technologický potenciál pro vesmírné použití a naopak rozšiřovat povědomí o již existujících vesmírných aplikacích, použitelných pro užití civilní.

Kulatý stůl s Rickem Tumlinsonem byl skvělou příležitostí nastartovat výměnu informací a potenciální spolupráci českého a amerického businessu v oblasti vesmírných technologií a výzkumu a jsem za to velmi rád. Věřím, že živé diskuse, kterých jsme byli svědky, nezapadnou a naopak na ně navážeme v blízké budoucnosti", říká k úspěšné akci Pavel Habarta, manažer ESA TT Broker v TC.

Rick Tumlinson je považován za světového top vizionáře v oblasti dobývání vesmíru.

Má velký podíl na formulování pravidel pro komercializaci kosmického průmyslu tzv. NewSpace industry, jehož představiteli jsou dnes Richard Branson, Elon Musk, Paul Allen z Microsoftu a Jeff Bezos – zakladatel Amazonu a další. Je spoluzakladatelem nadace Space Frontier, vedl tým, který převzal vesmírnou stanici Mir a rok zde provozoval první komerční vesmírný prostor pro celosvětové využití, angažoval prvního „vesmírného turistu" Dennise Tita, a opakovaně hovoří před americkým Kongresem jako expert na vesmírnou politiku. Byl u založení Mezinárodní vesmírné univerzity (International Space University), pomohl „nastartovat" nový lunární projekt, pomohl založit nebo založil několik dalších projektů, které mají překonávat hranice. Editoval knihu Zpět na Měsíc a je pravidelným autorem příspěvků do Huffington Post a Space News. Byl zakládajícím členem správní rady nadace pro technologický rozvoj lidstva XPrize, zakladatel texaské vesmírné aliance (Texas Space Alliance) a zahájil komerční výrobu skafandrů s firmou Orbital Outfitters. V Silicon Valley založil a vede společnost Deep Space Industries na výrovu zařízení pro průzkum vesmírných zdrojů a na budoucí těžbu nerostů na asteroidech. Jeho New Worlds Institute zorganizoval ve Washingtonu DC první důležitý summit na téma americké vesmírné politiky (2015) a chystá listopadovou konferenci v texaském Austinu s názvem Nové světy - New Worlds 2016, která se má zaměřit na rozvoj technologií a nápadů umožňující budoucí lidskou expanzi do vesmíru.

 

Partnery kulatého stolu byly:

Česká inovace


Česká inovace, o.p.s. je nezisková organizace, která spolupracuje, spojuje síly, pomáhá a iniciuje inovační trendy ve všech oblastech lidské činnosti. Aktivuje potenciální inovátory zvyšováním inovační gramotnosti, propojováním lidí, firem a nekomerčních subjektů, a v neposlední řadě též inspirací a zviditelňováním inovačních příkladů. Vytváří, sdružuje, informuje a zvyšuje obecné povědomí o inovacích.

 

metatron global


Metatron Global
je investiční společnost působící v Praze a Silicon Valley. Jejím cílem je vyhledávat, financovat a podporovat nově vznikající společnosti na jejich cestě za globálním úspěchem.

 

Technologické centrum Akademie věd ČR (TC AV ČR) je neziskovým sdružením právnických osob, které se od založení v roce 1994 rychle stalo významným národním pracovištěm pro podporu výzkumu a vývoje v Evropském výzkumném prostoru. Činnost TC AV ČR se výrazně orientuje i na podporu vzniku a rozvoje malých inovačních firem a na realizaci mezinárodních technologických transferů, koordinuje činnost české části mezinárodní sítě Enterprise Europe Network. Specializovanou činností TC AV ČR jsou analytické a koncepční práce zabývající se strategiemi výzkumu, vývoje a inovací v souvislosti s ekonomickými a sociálními potřebami České republiky. Prostřednictvím České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace (CZELO) v Bruselu současně zajišťuje přímý kontakt českého výzkumu s významnými evropskými institucemi, zejména s Evropskou komisí a Evropským parlamentem.

Hlavní partneři


HAVAS PWC PRESCO MAZAGRANDE PRESCO PRESCO