Máte dotaz?

Pište na info@ceskainovace.cz

Chcete být součástí sítí a sdílení?

Pište na team@ceskainovace.cz

Just now

V Praze ožívá multifunkční prostor Kaplicky Centre

18.4. v den narozenin Jana Kaplického nadační fond Kaplicky Centre uspořádal ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje, Národní knihovnou ČR a Operátorem ICT v pražském nově otevřeném Centru architektury a městského plánovaní (CAMP) diskusi na téma využití díla Jana Kaplického.


© Stanislav Pecháč / IPR Praha

Ve vyprodaném amfiteátru se diskuse moderovaná presidentkou nadace Eliškou Kaplický Fuchsovou stočila k tématu v Praze nerealizovaném díle, vzešlém z mezinárodní architektonické soutěže. Prostor bude sloužit jako „idea store“ a zároveň jako místo setkávání a inspirace. Občané sem mohou mimo jiné přijít nerušeně pracovat do co-workingového centra s kavárnou, nebo se zúčastnit odborných akcí. Veřejná diskuse o možnostech stavby multifunkčního centra odstartovala 18. 4. 2018 v Centru architektury a městského plánování.

I když je projekt deset let starý, budova je naprosto nadčasová. Bude to fantastické dílo, které zastřeší spoustu funkcí. Může tam být třeba i dětské divadlo. Udělám všechno pro to, aby se to postavilo,řekl na diskusi architekt Jakub Cigler.

Tento projekt dlouhodobě podporuji, Praha by podobnou stavbu mít měla a my bychom měli mít odvahu o tom rozhodnout. Jsem připraven navrhnout přeložení tramvajové smyčky na Špejcharu k ministerstvu vnitra, abychom stavbě pomohli. Rovněž budu podporovat vyčlenění finančních prostředků z rozpočtu Prahy na stavbu samotnou,“ komentoval plány Prahy náměstek primátorky hl. m. Prahy Petr Dolínek.


© Stanislav Pecháč / IPR Praha

Diskuse v Centru architektury a městského plánování se nevyhnula ani finanční stránce projektu. Společnost Arcadis vytvořila v roce 2009 cenovou rozvahu za 2,3 miliardy Kč. Náměstek primátorky Petr Dolínek v tomto směru upozornil na možnost využití finančních nástrojů poskytovaných Evropskou investiční bankou.

Neměli bychom se uzavírat před odvážnými a hezkými věcmi, které navíc mohou sloužit dobrému účelu. Nová architektura citlivě zasazená do blízkosti historického centra je prostě krokem kupředu, navíc s projektem světově uznávaného českého architekta v roce 100. výročí založení Československa. Před 100 lety v Praze vzniklo mnoho tehdy odvážných staveb, dnes bychom se k tomu měli vrátit,doplnil Petr Dolínek.

Podívejte se na videozáznam z debaty od Stanislava Milera z ČINu.

Až 90 % svazků se do aktuálních prostor Klementina nevejde. Měli bychom tyto publikace uložit na místo, kde se s nimi uživatelé budou potkávat. Knihovna přece není jen místo, kde se půjčují knihy, ale místo, kam člověk chodí pracovat s informacemi. Tyto mé představy o moderní knihovně připravený projekt pana Kaplického naprosto naplňuje,“ řekl generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda, který realizaci projektu spolu s Magistrátem hlavního města Prahy podporuje.


© Stanislav Pecháč / IPR Praha

Účastníci debaty se shodli na opětované popularizaci původního účelu unikátního konceptu projektu Future Systems. I ve světě některé revoluční stavby, které přinášely do architektury nové
technologické prvky, musely bojovat o své místo ve veřejném prostoru. Podobnou cestou si ve své době prošla například pařížská stavba Centre Pompidou, kulturní centrum a galerie moderního umění, jak podotkla ředitelka Irena Murray Žantovská.

Veřejnost se bude moci s modelem Kaplicky Centre a doprovodnou digitální projekcí, která představuje multifunkční využití budovy, setkat do konce dubna v Institutu plánování a rozvoje (Vyšehradská 51 ) a na pražské výstavě Architecture Week konané v říjnu v galerii Mánes.

(Z tiskové zprávy Nadačního fondu Kaplicky Centre)

Hlavní partneři


HAVAS PWC PRESCO MAZAGRANDE PRESCO PRESCO